Fluid Login

Naish Kiteboarding TV

Naish Kiteboarding TV

Se alle episodene fra Naish Kiteboarding TV her!

Les mer...
Ta et kitekurs i vinter

Ta et kitekurs i vinter

Vinterkursene er klare for påmelding Velg mellom eksklusive Norefjell, kitemekkaet Haugastøl eller vestlendingens favoritt Haukeliseter

Les mer...
Camp Fluid Brasil

Camp Fluid Brasil

Camp Fluid sin høstcamp i Brasil begynner og fylle seg opp!…

Les mer...
Naish Park 2012 er her!

Naish Park 2012 er her!

Etter at Naish Park ble lansert i 2010, da anmelderne gikk bananas, teamkjørere nektet og kjøre noe annet og hyllene…

Les mer...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2010 JoomlaWorks, a business unit of Nuevvo Webware Ltd.
Naish Park 2011 Naish Park 2011 9.990 NOK
6.490 NOK
Du sparer: 3.500 NOK
BIC ACS SUP 11,6" m/Åre BIC  ACS SUP 11,6 7.990 NOK
Windmaster Windmaster 790 NOK
Pro Limit Golf Kitebag LTD Pro Limit Golf Kitebag LTD 1.290 NOK

Kitecamp i Portugal

Den mest vindsikre sommerdestinasjonen med muligheter for flatt vann i lagune og bølger og flatt vann på havet.
  • Det nyoppussede Fluidhuset
  • Priser og Bestilling
  • Program for Campuken

Kitesafari i Brasil

Opplev eksotiske Brasil og verdens beste kitespotter
  • Hvor kiter vi
  • Hvor bor vi
  • Hvor melder du deg på til en drømmeuke

Surfecamp i Portugal

Lær surfing og utforsk Lisboas pulserende uteliv! Surf Campen ligger ved Cascais, 200 meter fra Guincho strand med flott havutsikt
  • Hva skjer på bølgesurfecamp
  • Det er mye annet som skjer på tur
  • Påmelding og priser

SnowCamp Disentis

Campen  for ski og brettkjørere som vil oppleve store fjellsider og pudder der alt er inkludert : guiding, instruksjon, transfer, mat og overnatting.
  • 2 og 3 mannsrom i splitter nytt gjestehus
  • Kåret til den store skihemmeligheten av NY times
  • Program og priser

Sommerkurs

Fluid har med sine 12 år absolutt lengst erfaring med kitekurs i Norge. Alle våre instruktører kurses før sesongen for å sikre kvalitet og sikkerhet.
  • 2 flotte kursplasser sommerstid
  • Sletterøyene utenfor Larkollen fungerer på alle vindretninger
  • Borestranda utenfor Stavanger er optimal for læring med sine lange strender


Vinterkurs

Kiting på snø er lett å lære og passer for alle, og vi har meget god erfaring med alt fra barn helt ned i 8års alderen til 80-åringer. I vinter kan du prøve deg på
  • Norefjell, hvor du kan lære å kite mens du bor på norges flotteste spahotell
  • Haugastøl, hele verdens kitemekka på snø
  • Haukeliseter, flotte forhold for de fra vestlandet


Introkurs

Trenger du sjekke om kiting er noe for deg kan du stille opp på et gratis introkurs. Sommer og vinter på Ekebergsletta
  • Kjenn hvordan det er å fly en kite
  • Lær om de ulike kitetypene
  • Spør og grav om alt du lurer på


Bedriftskurs

Fluid skreddersyr kurspakker for bedrifter
  • Både i helg og midtuke
  • Avtaler for overnatting
  • Kombiner kitekurs med eget faglig innhold

Kiting på vann

Hva trenger du for å komme igang
  • Hva slags type og størrelse på kite trenger du
  • Hvilket brett er riktig for deg
  • Valg av våtdrakt og trapes


Kiting på snø

Hva trenger du for å komme igang
  • Hva slags type og størrelse på kite trenger du
  • Hvor er det fint å kite
  • Hva med sikkerhet

Stand up paddel (SUP)

Hva er SUP, og hva trenger du for å komme igang
  • Valg av brett
  • Hvor kan jeg gjøre det?
  • God padleteknikk



Wakeboard

Vi helper deg med valg av riktig utstyr for wakeboard
  • Hva slags type brett trenger du.
  • Bak båt eller kabel, hva er forskjellen
  • Trenger jeg wakeboardkurs

Hvordan komme igang med Stand Up Paddle?

SUP står for Stand Up Paddle, og er enkelt fortalt at man står på et stort surfebrett og padler. Disse SUP brettene er spesiallaget for akkurat dette, og dette representerer i dag den vannsporten som vokser raskest på verdensbasis. I Norge henger vi litt etter, men interessen er sterkt voksende, og du vil se mange som om sommeren padler rundt på fjorder og elver. SUP passer for absolutt alle..  unge, gamle, høye, lave, gutter, jenter, spreke, late, menn og kvinner i alle aldre! Aldri før har surf vært tilgjengelig også for pensjonerte kvinner. Dette er utrolig morsom trening både for balansen, mage, rygg og rumpe, i tillegg til at brettene kan brukes til å surfe alt fra meget små til meget store bølger. Med et SUP brett klarer alle surfe bølger.

SUP kan deles inn i to grupper, brett til de som ønsker å surfe bølger og de som ønsker å padle tur. Det er helt klart flest som padler tur da vi ikke har bølger så mange steder. Det padles mye i skjærgården, rundt på innsjøer og på stillegående elver. Det er viktig å vite at et SUP brett er laget for å stå å padle på, og selv om det kan ligne på et gamelt windsurfbrett fungerer de ikke på samme måten.

SUP må oppleves!

 

Hvilket SUP til ulike forhold

Det finnes ulike typer SUP brett, både når det kommer til størrelse, shape og materialvalg. Det er viktig å ikke falle for fristelsen å kjøpe et for kort brett i forhold til din vekt og hva du ønsker bruke brettet til. Om du ønsker et kortere brett som skal være funksjonelt, bør du passe på at det er bredt nok til å gi tilstrekkelig oppdrift.. Den vanligste størrelsen på et  allround brett er på fra 10fot til 12fot.

Når det gjelder kontruksjon og materialvalg for et brett som skal transporteres mye rundt er det normalt å gå for en AST konstruksjon. AST er slitesterkt å tåler bedre småbulking og slag som er vanlig under mye bruk. En sandwich wood er en lettere konstruksjon som glir litt bedre i vannet og noe mer torsjonsstivt men tåler nokså mye mindre slag før det får skader. Et langt smalt brett er mer retningsstabilt og sklir lettere i vannet enn sine kortere og bredere alternativer og passer da også bedre til turpadling. De lengste turbrettene er opp mot 18 fot, men vil da ikke være spesielt hensiktsmessige i bølger, mens et kortere bredere vil være raskere å manøvrere i bølger.

 

Er det noen forskjell på årene?

Når du paddler SUP så har åren du bruker en hel det å si. Dess lettere åren er dess lettere blir det natulig nok å padle, men vekt er ikke det eneste som har betydning. For mye flex gjør det også tyngre å padle. Dette gjelder for eksempel de rimeligste aluminiumsårene. Disse er stort sett justerbare på lengde som er hensiktsmessig om flere skal dele på åren, men går ut over stivhet og flex som gjør den tyngre å bruke enn andre varianter. Alternativene er de mer avanserte årene i carbon/kevlar/glassfiber som gir mindre flex og mindre vekt.

En annen faktor å ta hensyn til er formen på bladet. En stor og sterk padler vil bedre kunne nyttiggjøre seg av et større/bredere blad, mens en mindre og svakere person bør gå for et smalere blad som ikke skaper så stor motstand i vannet. Diameteren på skaftet skal også kjennes rett ut, og et for tykt skaft vil være mer slitsomt å holde for en liten jentehånd. Vi ser ofte at jenter ønsker et smalere blad mindre diameter på skaftet (når de SUPer..).

Til slutt må lengden på åren være tilpasset den som padler. Generelt kan vi si at lengden skal være ca 20-25 cm lengre enn padleren som skal bruke den til å padle tur. Skal du bruke den i bølger kan den være noe kortere. Typisk 15-20 cm lengre deg. De fleste high end årene i carbon/glassfiber/kevlar kappes til personen som skal benytte den, mens aluminimsårene stort sette er justerbare.

Hva er god padleteknikk!
For å padle riktig er det noen enkle punkter du skal tenke på :
  • Stå midt på brettet i lengderetning. Balansepunktet ligger gjerne der bærehåndtaket til brettet er.
  • Stå med bena separert med omtrent skulderbredden din
  • Ha en lett bøy i knærne for stabilitet
  • Padleåren holdes som vist i illustrasjonen
  • Generelt for SUP padling gjelder det samme som for kajakk. Nemlig å bruke de store muskelgruppene. Ikke bøy armene for å trekke åren tilbake, men bruk overkropp og skuldre til å gjøre takene. Som vist i bildeserien
  • Øverste hånden holdes på toppen av åren, og ikke på selve skaftet
  • For rett avstand mellom hendene kan du legge åren på hodet, og når du holder den slik skal du ha vinkelrette armer.
  • Padle langs lengderetningen til brette for mest mulig rett kurs på brettet
  • Du finner gode tips for motvinds- og medvindspadling, rask og sakte sving og andre teknikker på http://www.naishsurfing.com/en/downloads/index.html

Les også - Hvilke SUP til ulike forhold

Les også - Er det forsjell på årene

Nyheter fra Fluid

Holde av en Ozone 2012 snøkite? 01 september 2010, 21.52 fluid Siste nytt
Holde av en Ozone 2012 snøkite?
År etter år selger Fluid seg tomme på Ozone Access og Ozone Frenzy, dette skjer flere ganger igjennom sesongen. For at du skal få kiten din når de første snøfnuggene lander på
Les mer 3942 Hits
Naish Kiteboarding TV 01 september 2010, 21.49 fluid Siste nytt
Naish Kiteboarding TV
Les mer 5288 Hits
Besøksadresse :
Kirkeveien 157
0451 Oslo
Klikk her for kart
Kontakt :
Tlf : 22715700
Fax : 22715701
mail@fluid.no
Åpningstider :
Man – Fre : 10 – 19
Torsdag    : 10 – 20
Lørdag      : 10 – 17